Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

2
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

219 Postów

(lena1)
Stały Bywalec
No i są! W Spydebergu są grzyby! Wreszcie jasta nie bedzie się o mnie musiał martwić.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
763 Posty
Joanna C
(giovi2)
Wyjadacz
Może maślak różowy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
lena1 napisał:
No i są! W Spydebergu są grzyby! Wreszcie jasta nie bedzie się o mnie musiał martwić.

Co udało ci się zdobyć?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
Na terenie Oslo masowo pod drzewami liściastymi wyrasta Łuskwiak nastroszony. Zgłosił się do mnie człowiek z koszykiem rzekomych opieniek do rozpoznania. Rozczarował się bo kosz załadowany był niejadalnym łuskwiakiem. Te dwa grzyby mylone są ze sobą, więc uważajcie.

1. Owocniki opieńki są drobniejsze i mniej masywne. Łuskwiak nastroszony to duże i tęgie grzyby.
2. Na przekroju opieńka ma białawy miąższ z mięsistym odcienem, łuskwiak nastroszony miąższ żółtawy
3. Zapach - tutaj różnica jest wyraźna. Opieńka : zapach intensywnie grzybowy. Łuskwiak ma mocny , nieprzyjemny i duszący zapach rzodkwi ( dla mnie gazu świetlnego)

Już sam zapach tego łuskwiaka odstręcza .Jak nam wskazuje nazwa wygląda jak nastroszony Kapelusz i trzon gęsto pokryty stęrczącymi, brązowymi i grubymi łuskami. Jako ciekawostkę podaję, że dawniej stosowany był jako środek barwierski i nadawał wełnie ciemnożółty odcień. Czyli do barwienia tak - do jedzenia zdecydowanie nie !

Łuskwiak nastroszony - niejadalny







Opieńka ciemna - jadalna



Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
waclaw waclaw
(Wafekp)
Wiking
...a to,co to za grzyb?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
66 Postów
Sebastian Hacilo
(Bastek1)
Początkujący
Wafekp napisał:
...a to,co to za grzyb? auora "ftw"

Przypuszczam, że to twój w mózgu a nazywa się "gnidus idiotus wyjadus". Zaatakował twój jedyny zwój mózgowy, który posiadasz pod czaszką. Infekcja nieodwracalna i nie do uleczenia. Możesz to jedynie płukać "domestosem", ale w tym stadium rozwoju tego grzyba to chyba nieodwracalne.
Zresztą po twoim avatarze widać jakie poczynił spustoszenie.



Drogi uzytkowniku Wafekp musze sie z toba nie zgodzic co do diagnozy, z mojego punktu widzenia zwrajcajac szczegolna uwage na pierdoly i zachowanie sie do wiekszosci uzytkownikow tego forum przez uzytkownika "ftw" stanowczo musze stwierdzic ze to nie z powodu grzyba "gnidus idiotus wyjadus" lecz nowego gatunku "kondonus sromotnikus"Wiemy jak trudno dziś umówić się na wizytę z odpowiednim specjalistą, który oceniając wyniki badań podejmie właściwe leczenie , a jak wiadomo tylko natychmiastowa reakcja w leczeniu wielu chorób może przynieść pożądany efekt niestety jesli chodzi o Ciebie to jest niestety za póżno.
Narta GRZYBIE
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
219 Postów

(lena1)
Stały Bywalec
A u mnie kozaki czy kożlarze we wszysykicch możliwych i niemożliwych barwach, Tak więc, czerwone, kożlarz babka, białe i prawie zupełnie czarne....Piękne, młode, zdrowe. Jestem szczęśliwa, bo bardzo długo szukałam i czekałam, aż doczekałam się wreszcie!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
226 Postów
Maryjka Funga
(Maryjkap)
Stały Bywalec
lena1 napisał:
kożlarze we wszysykicch możliwych i niemożliwych barwach,

Czyli wszystkie barwy szczęścia Gratulacje
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
lena1 napisał:
A u mnie kozaki czy kożlarze we wszysykicch możliwych i niemożliwych barwach, Tak więc, czerwone, kożlarz babka, białe i prawie zupełnie czarne....Piękne, młode, zdrowe. Jestem szczęśliwa, bo bardzo długo szukałam i czekałam, aż doczekałam się wreszcie!
miejmy nadzieję, że teraz wyrzucisz to wszystko do śmieci
jako produkt szkodliwy dla osób starszych i dzieci
a młodym nie zalecany
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
219 Postów

(lena1)
Stały Bywalec
Patrzę i nie wierzę, co też mi wyszło z wyrazu .... wszystkich... No cóż, chyba muszę bardzej uważać na to jak piszę...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok